Cu certitudine, Australia a devenit in ultimul timp foarte populara pentru studentii straini ca destinatie de studiu, mai ales pentru cei din Europa de Sud-Est. Universitatile, atat cele publice cat si cele private, sunt printre cele mai bine cotate in lume si ofera o multitudine de specializari.
Durata studiilor
Aceasta depinde de cursul ales si programul care vrei sa il urmezi. De obicei, studiile de licenta dureaza 3 - 5 ani, master 1- 2 ani, doctorat 3 - 6 ani.
Aspecte privind scolile post-liceale (VET)
Scolile post-liceale profesionale sunt denumite in Australia VET (Vocational Education Training). Programele de studiu de la aceste scoli post-liceale sunt mai mult practice si sunt recunoscute in lumea intreaga. Ele combina informatiile teoretice din manuale cu aplicatiile practice, acesta fiind un lucru foarte util pentru cei care imediat dupa absolvire doresc sa se angajeze.
Un alt aspect important la aceste scoli este faptul ca ofera un program flexibil, cursurile au loc atat dimineata, la pranz cat si seara, si pot fi incadrate in 2 sau 4 zile pe saptamana.
Scoli de limba engleza
Cei mai multi studenti vin in Australia pentru scolile de limbi straine oferite de catre scolile private, colegii si universitati. S-a constatat ca educatia in Australia este multa mai ieftina decat in alte tari (chiar daca se iau in calcul si pretul biletului de avion plus costurile aferente) daca urmezi un program de studiu cu o durata mai mare. In functie de ce vrei sa studiezi si care sunt scopurile tale, iti poti alege unul sau mai multe cursuri. Unele scoli ofera cursuri si te pregatesc pentru testele IELTS sau Cambridge. Scolile sunt diferentiate dupa locatie, marime si numarul de cursuri oferinte.
La fel ca si la scolile VET cursurile au loc dimineata, la pranz si seara, si iti permit sa combini munca part-time cu studiile.
Prezenta la cursuri la scolile de limba engleza trebuie sa fie de min 80%
In alte institutii de invatamant (universitati din Australia), prezenta la cursuri nu e obligatorie, insa trebuie sa ai rezultate progresive in educatie.
Obtinerea vizei
Oficial viza se numeste “viza de studii”, dar nu e absolut necesar sa fii student si nici nu exista o varsta limita pentru a obtine aceasta viza. Important este scopul calatoriei in Australia.
Viza de studii este cea mai buna solutie daca:
- Doresti sa faci studii in Australia pe o perioada mai mare de 3 luni;
- Daca doresti sa si muncesti in timp ce faci studii.
Viza este cel mai important lucru atunci cand calatoresti in Australia in scop de studii. Exista cateva aspecte in acesta privinta:
- Nu poti munci mai mult de 20 de ore pe saptamana in timp ce studiezi;
- In timpul sarbatorilor si vacantelor poti munci fara nicio restrictie;
- Nu poti incepe munca inainte de inceperea studiilor;
- Ai nevoie de asigurare de sanatate in timp ce te afli in Australia.
- Viza de studii iti permite sa stai in Australia pe toata perioada studiilor, perioada dintre semestre si o luna dupa terminarea studiilor.
Modalitatea de aplicare
Pentru a aplica la o universitate in Australia, va rugam sa trimiteti un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluat de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Page updated 14 NOV 2017