SPD - Scuola Politecnica di Design
Scuola Politecnica di Design (SPD) este prima scoala de design din Italia, fiind o institutie foarte cunoscuta peste tot in lume pentru calitatea metodologiei sale didactice si a profesorilor. Infiintata in 1954, scoala a instruit mii de designeri si profesionisti din toata lumea. SPD a gazduit in trecut actorii principali din departamentul de Design si Comunicare vizuala: Bruno Munari, Gio Ponti, Achille Castiglioni, Max Huber. Pentru SPD este esential sa ofere un sistem complet de pregatire calificata pentru studenti si sa mentina un contact direct cu institutile de design din lume.
Institutia este singura scoala de design din Italia care a fost recompensata cu multe premii importante, printre care si Premiul Compasso d’Oro (cel mai prestigios premiu international de design). De asemenea, SPD are colaborari constante cu multe companii de design, cum ar fi Poltrona Frau Group, Wirlpool, Flos, 3M, Audi, Volkswagen, Lamborghini, Microsoft, Cappellini, Ikea, Nivea, Heineken, Alfa Romeo, Adidas, Artemide, etc.
Campus:
Scoala este localizata in Milano intr-una din cele mai dinamice cartiere din oras, Lambrate. Campusul are clase special dotate pentru design, modelare si fotografie. Laboratoarele sunt utilate cu PC sau MAC avand instalate ultimele programe de software si acces la internet. Profesorii sunt designeri profesionisti din diferite domenii.
Programe:
- programe de master: Industrial Design, Interior Design, Transportation and Car Design, Visual Design, Web and Multimedia Design;
- program de master cu dubla specializare: Web and Visual Design, Industrial and Interior Design;
- programe de un an: Product Design, Visual Design, Car Design Tools.
Admitere:
Cursurile incep in luna octombrie si se termina in luna Decembrie a anului urmator. Pentru programele de master sunt necesare prezentarea unui portofoliu si sustinerea unui interviu. Studentii care vor sa aplice la programele de un an au nevoie doar de o diploma care poate sa nu fie din acelasi domeniu cu programul ales.
Scoala ofera, in colaborare cu Partenerii Academici, burse de studiu si derogari de scolarizare.
Modalitatea de aplicare
Pentru a aplica la Scuola politecnica di Design, va rugam sa trimiteti un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluat de un consilier IEC care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Mai multe informatii (in limba engleza) despre universitate puteti gasi aici.
Taxa de admitere: 3500 euro (program de master), 2000 de euro (program de un an).
Taxa pentru anul de studiu: 10450 euro (program de master), 6940 euro (program de un an).
Programe disponibile
- Dual specialization Master in Industrial and Interior Design
- Dual specialization Master in Web and Visual Design
- Master in Industrial Design
- Master in Interior Design
- Master in Transportation and Car Design
- Master in Visual Design
- Master in Web and Multimedia Design
- One Year Course in Product Design
- One Year Course in Visual Design