Unde doresti sa studiezi:

Oricare din tarile participante

• Statele Unitestatele_unite
  • Suediasuedia
  • Ungariaungaria
Ce tip de program doresti:

Orice program

• Visual ArtsVisual Arts
  • Web developmentWeb development

NABA Nuova Accademia di Belle Arti

NABA – Nuova Accademia di Belle Arti Milano (Academia de Arte si Design) este cea mai mare academie privata din Italia ce ofera studii universitare, masterale si doctorale, inclusiv programe speciale de vara in domeniul modei, graficii si designului. NABA a fost fondata in 1980, menitrea ei fiind sa introduca o noua viziune si un nou limbaj cat mai aproape de  practicile artistice contemporane. Un grup de artisti cunoscuti cu o profunda vocatie didactica, printre care Kengiro Azuma, Emilio Isgrò, Carlo Mo, Emilio Tadini, Gianni Colombo, Lucio Del Pezzo, Franco Grignani, Mario Carieri, Umberto Mariani, Roberto Menghi, Aldo Montù, Waler Valentini, Gino Negrii, Hidetoshi Nagasawa au colaborat de la bun inceput cu Academia.

Campus
Cursurile NABA au loc in campusul Academiei, un complex arhitectural recent renovat localizat in Navigli, un cartier istoric din Milano, una dintre zonele cele mai atractive si dinamice din oras. Campusul este dotat cu o excelenta infrastructura IT ce include laboratoare de grafica computerizata, editare video, design audio, 2D si 3D modelling etc. La dispozitia studentilor este de asemenea un atelier de prelucrarea a plasticului, metalului si lemnului sau bijutieriilor.

Programe
Oferta educationala NABA include studii universitare si masterale. Programele de licenta dureaza 3 ani, iar cele de master 2 ani si sunt international recunoscute (Bachelor of Arts/Master of Arts). In colaborare cu alte institutii, NABA mai desfasoara programe de masterat in Landscape Design (Politecnico di Milano), Photography and Visual Design (Forma – Centro Internazionale di Fotografia di Milano). De asemenea, NABA ofera studentilor internationali oportunitati academice excelente cum ar fi cursuri de vara sau programe speciale de un an sau un semestru in parteneriat cu alte universitati internationale.
Mai multe informatii despre programele oferite de NABA (in limba engleza) gasiti aici.

Programe de licenta
Oferta educationala NABA la acest nivel este structurata in 3 arii majore: Arte Vizuale, Comunicare si Design ce cuprind 6 specializari: Painting and Visual Arts, Design, Fashion Design, Graphic Design and Art Direction, Media Design and Multimedia Arts, Theatre Design. Curricula NABA include diferite tipuri de activitati de training, lucru individual sau colectiv pentru a cultiva o paleta larga de abilitati critice, metodologice si operative necesare colaborarii in cadrul unei echipe multidisciplinare sau intreprinderii unui proiect de cercetare autonom.
Cerinte lingvistice
toate programele de licenta oferite de NABA sunt predate in limba italiana, de aceea studentii internationali trebuie sa detina minim nivelul B1. NABA ofera un curs gratuit de Limba italiana tehnica in design pentru toti studentii inscrisi in prealabil. Cursul dureaza 3 saptamani (30 august – 17 septembrie 2010) si cuprinde atat cunostinte de limba italiana cat si familiarizarea cu termeni specializati in domeniu.
NABA ofera burse integrale studentilor provenind dintr-un numar de tari inclusiv Romania, termenul limita de aplicare penstru un asemenea supor financiar fiind  5 martie 2011.
Admitere
Exista 2 sesiuni de admitere pe an: de primavara (mai) si vara (iulie)cu evaluarea limbii si sustinerea interviului nu mai tarziu de 23 septembrie pentru ambele cazuri.

Programe masterale
Acest tip de program academic este destinat studentilor care vor sa obtina educatie specializata in cadrul unui interval scurt de studiu intensiv. Mai multe informatii gasiti aici
 Admiterea se realizeaza numai pe baza de interviu. Inainte de interviu, aplicantii trebuie sa completeze un formular de aplicare si sa trimita urmatoarele acte intr-un dosar: CV, portofoliu artistic si profesional, scrisoare de motivare, foaia matricola a anilor universitari tradusa in engleza sau in italiana, diploma de licenta tradusa in engleza sau italiana, copie buletinului de identitate, certificat de atestare a cunostintelor de limba engleza sau italiana (sau o scrisoare prin care studentul se angajeaza sa invete limba corespondenta programului de studiu).
Pentru aplicantii care nu se pot deplasa in Italia pentru interviu se vor identifica modalitati de intervievare alternative. Examinarea dosarelor de admitere debuteaza in aprilie pana la ocuparea locurilor disponibile (DL: 1 aprilie).
Taxa de admitere pentru studenti UE: 90 – 250 EUR.
Taxa pentru primul an de studiu variaza in functie de veniturile studentului; pentru cei cu venituri pana in 39 000 EUR, aceasta este de 7650 EUR.

Modalitatea de aplicare

Pentru a aplica la programele NABA, va rugam sa trimiteti un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluat de un consilier IEC care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.

Programe disponibile

Localizare pe harta