Unde doresti sa studiezi:

Oricare din tarile participante

• Statele Unitestatele_unite
  • Suediasuedia
  • Ungariaungaria
Ce tip de program doresti:

Orice program

Aarhus University - Faculty of Business

Bachelor in Marketing and Management Communication

Prezentarea programului

Programul dureaza 3 ani (6 semestre).

Programul combina cunostinte de comunicare, administrarea afacerilor si limbi straine, adresandu-se celor care doresc sa faca o cariera in publicitate, branding, relatii publice sau comunicare corporativa intr-un context international. Programul ofera studentilor instrumentele teoretice si practice necesare in implementarea unei strategii de comunicare. Studentii vor fi pregatiti sa lucreze la planificarea unor campanii internationale, in pregatirea comunicatelor de presa, a rapoartelor, a lansarilor de produse, a profilelor de companii, in crearea si actualizarea paginilor web a companiilor, etc.

Sunt eligibili absolventii de liceu (inclusiv elevii din clasele a 12-a) cu bune abilitati de comunicare, cu bune rezultate scolare si cu bune cunostinte de limba engleza. Scorurile minim acceptate la testele de engleza sunt: 100 - TOEFL Internet Based - codul TOEFL al BSS este 8935, 250 - TOEFL Computer Based, 600 - TOEFL Paper Based, 7.0 - IELTS sau Cambridge Proficiency Test.

Cursuri

Semiotica textuala si vizuala va va dezvolta abilitatile de analizare si evaluare a variatelor publicatii de pe Internet a companiilor si organizatiilor internationale.

Analiza discursului va permite sa analizati, evaluati si pregatiti in mod sistematic si metodic textul si materialul care ia in considerare contextul socio-cultural.

Teoria comunicarii si analiza receptiei va pune la dispozitie cunostinte din cele mai importante teorii ale comunicarii si metode de analiza utilizate in comunicare, marketing, si PR.

Comunicare Organizationala va ofera o perspectiva asupra nevoilor de comunicare organizationala. Veti invata sa planificati si sa rezolvati pe plan intern aspectele ce tin de comunicare in organizatie.

Media va ofera o perspectiva asupra caracteristicilor lingvistice si de comunicare din grupurile media si va va prezenta teorii cu privire la rolurile si functiile sociale din comunicarea media.

Relatiile Publice va introduc in domeniile prioritare PR si va pregatesc in lucrul cu planificarea si desfasurarea campaniilor, evenimentelor si relatiilor de presa. Veti invata, de asemenea, cum sa abordati genurile majore de PR si media, cum ar fi brosuri tiparite si electronice, comunicate de presa, rapoarte anuale, interviuri de presa si conferinte de presa.

Teoria si analiza culturala va atrage atentia asupra culturii si diferentelor culturale din cadrul comunicarii organizationale. Veti invata sa utilizati resursele create pentru a analiza cultura si a identifica, intelege si aborda diferentele culturale in situatii specifice.

Comunicare Ingrata de Marketing va invata despre principiile de baza din cadrul managementului marketing si al comunicarii internationale. Veti lucra cu concepte de publicitate si veti invata sa adaptati si editati publicitatea internationala si campaniile de marketing.

Comportamentul organizational va informeaza cu privire la principiile si practicile de baza din cadrul psihologiei organizationale, cu cunostinte din domeniile: leadership, motivare, satisfactia data de profesie si psihologia consumatorului.

Introducere in economie va ofera o perspectiva asupra principiilor economice de baza si a aplicatiei si dezvoltarii lor intr-un context national si global.

Managementul proiectelor va pregateste in managementul proiectelor si va ofera experienta practica prin intermediul unor sarcini importante. Veti invata despre rolul managementului de proiect in organizatie si veti afla despre structurile proiectelor interne si constructia organizatiilor moderne.

Teoria organizationala va ofera un punct de vedere asupra teoriilor de organizare si management, asupra culturii si comertului organizational si a dreptului international.

Marketingul va initiaza in pasii de marketing de la fragmentarea pana la distribuirea produselor si serviciilor, atat in cadrul domeniilor traditionale, cat si a noilor domenii, cum ar fi e-trade.

Comunicarea scrisa, orala si grafica este un curs care va furnizeaza instrumente grafice, orale si de scriere pentru a rezolva sarcini de comunicare ce se leaga de celelalte cursuri din programul de studiu.

Introducere in organizarea afacerilor va furnizeaza cunostintele de baza cu privire la modul in care companiile sunt structurate si functioneaza in lume.

Profesii

Internationalizarea crescanda si globalizarea companiei ofera oportunitati de descoperire a unei cariere. Planificarea publicitatii, activitatile de marketing si PR intr-un context global atrag competentele atat din disciplinele teoretice, cat si din cele practice.

Bachelor in Marketing si Comunicare Management are ca tinta piata internationala de locuri de munca.
Ati putea aplica pentru pozitii in organizatii internationale cu limba engleza ca limba a corporatiei si ati putea deveni parte a publicitatii, marketingului si PR-ului international sau a departamentelor de comunicare si branding a companiilor si organizatiilor.

Procedura de aplicare

Pentru a aplica la acest program, candidatii sunt rugati sa trimita un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluati de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.

Din pacate, nu exista o capacitate suficienta pentru toti aplicantii eligibili. Prin urmare, candidatii vor trece printr-un proces de selectie al BSS, in care urmatoarele calificari pot fi considerate importante:
- studiul/lucrul intr-o tara vorbitoare de engleza
- nivel de limba engleza superior celui mediu
- experienta de lucru relevanta
- studii relevante

Page updated 22 JUN 2015