Jonkoping University
Prezentarea programului
Programul de Master in IT, Management and Innovation isi propuna sa aduca impreuna studenti cu background-uri diferite, in domeniul business sau tehnologic, aducand informatii relevante despre situatiile in care tehnologia informatiei este o forta ce face diferenta dintre succes si esec in operatiile de business. Programul se focalizeaza pe factorii manageriali cheie in construirea unei conexiuni intre organizatii si modul in care acestea se folosesc de tehnologia IT pentru a castiga avantaje competitive. In primul an de studii, accentul cade pe studierea rolului "chief information officer" in echipa manageriala executiva, in timp ce al doilea an de studiu duce la dezvoltarea unor abilitati avansate de analiza pentru a implementa IT-ul in mod strategic in succesul pe termen lung a organizatiei.
Printre materiile studiate in cadrul acestui program se numara:
- Information Technology and Innovation Management
- Knowledge Modelling and Knowledge Management
- Societal and industrial evolution in the connected (IT) economy
- IT investments and procurement
- Research Methods in Informatics and Computer Science
- Corporate entrepreneurship and strategic renewal
Absolventii acestui program au oportunitatea de a-si dezvolta cariere in companii nationale sau internationale ce se confrunta cu probleme manageriale sau de strategie IT. Printre profesiile pe care le pot imbratisa studentii care termina acest program se numara:
- Chief Information Officer (CIO)
- IT Controller
- IT Consultant
- Project Manager
Programul dureaza 1 sau 2 ani (*cel de-al doilea an este facultativ si duce la obtinerea unor cunostinte avansate, precum si la posibilitati de exchange cu universitati sau companii partenere JIBS). Dupa absolvire se obtine diploma de master cu titulatura "Master of Science with a major in Informatics", limba de predare fiind in exclusivitate engleza. Programul utilizeaza Sistemul European de Credite Transferabile (se obtin 60 ECTS pentru 1 an si 120 ECTS pentru 2 ani) si are recunoastere internationala, ceea ce ofera studentilor posibilitatea urmarii unui program doctoral in universitati din Suedia sau din intreaga lume.
Mai multe detalii despre program gasiti in limba engleza aici.
Pentru a aplica la program, va rugam sa trimiteti un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluat de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Page updated 04 JAN 2017