VIA Technology - Campus Horsens
Prezentarea programului
Programul poate incepe atat in Februarie cat si in August.
Programul dureaza 3 ani si jumatate (7 semestre) si poate fi urmat atat in Campusul Horsens cat si in Campusul Aarhus.
Programul ofera studentilor oportunitatea de specializare in diverse directii, cum ar Dezvoltare Arhitecturala Durabila sau Designul Constructiilor Eficiente Energetic.
Din semestrul 5 studentii trebuie sa isi aleaga unul din cele 2 trasee profesionale: Design (cu oportunitati de angajare in companii de design sau consultanta) sau Implementare (cu oportunitati de angajare ca si manager de proiect in cadrul companiilor contractoare). Majoritatea absolventilor de ACM sunt angajati de atelierele de design ale arhitectilor, companii de consultanta sau companii contractoare. Se observa o crestere a numarului de joburi in domenii conexe precum administratia locala, firme de constructii, banci, firme de asigurari sau organizatii internationale.
Oportunitati in cariera (Raport VIA)
- 6 este numarul mediu de saptamani pana cand absolventii VIA isi gasesc un loc de munca
- 4.100 EUR este salariul mediu lunar din primul an al absolventilor VIA in Danemarca
Procedura de aplicare:
Pentru a aplica la acest program, candidatii sunt rugati sa trimita un e-mail la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluati de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Candidatii care nu detin un certificat standardizat de limba engleza (IELTS, TOEFL, CAE/CPE) au posibilitatea de a sustine VIA English Test in Bucuresti, Cluj, Constanta, Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Tg Mures, Timisoara. Detalii la info@iec.ro.
page updated 16 NOV 2017