University of Twente
Prezentarea programului
Programul de "Applied Physics "isi are radacinile in adevarul fundamental si legile de baza ale fizicii, care descriu lumea ce ne inconjoara. Experimentele sunt primele care ne ajuta sa descoperim mai multe despre lume. Programul pune accentul pe modul de utilizare al principiilor stiintifice in practica mecanismelor si sistemelor, precum si pe aplicarea legilor fizicii in alte domenii de stiinta. Studentii au oportunitatea sa aleaga una din urmatoarele specializari: "Fluid Physics", "Materials Physics", "Optics and Biophysics". Mai multe informatii (in limba engleza) gasiti aici.
Durata studiilor este de 2 ani.
Pentru mai multe informatii despre procedura de aplicare va rugam sa trimiteti un email la info@iec.ro. In urma solicitarii, veti fi preluat de un consilier IEC care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Sunt eligibili doar studentii care au terminat studii de licenta sau au o pregatire echivalenta intr-un domeniu relevant.
Studentii internationali care doresc sa se inscrie la acest program de master trebuie sa dovedeasca abilitatile de comunicare in limba engleza. In acest sens este esential ca acestia sa detina unul din urmatoarele certificate: IELTS 6.5, TOEFL 90 (internet based) sau Cambridge CAE-C (CPE).
Mai multe detalii gasiti in sectiunea de stiri a sitului www.universities.ro sau in calendarul evenimentelor de pe prima pagina.