Aarhus University - Faculty of Arts
Prezentarea programului
In cadrul departamentul de Lingvistica al Aarhus University studiaza aproximativ 100 de studenti si este la nivelul universitatii un Minor subject. Acest lucru creaza un mediu academic si social foarte strans, facilitand astfel dialogul dintre profesori si studenti. Programul de master ofera sansa de a analiza dinamica diferitelor limbi de-a lungul timpului, lingvistica aplicata, tipologii etc.
Studentii au posibilitatea de a-si modela curricula dupa propria dorinta astfel incat sa reflecte interesele lor in domeniu, precum si proiectele de cariera. Acest lucru este posibil prin alegerea unor subiecte optionale din diferite domenii si printr-o perioada impusa de formare practica, in decursul careia se pot experimenta cerintele pe care piata muncii le are de la un absolvent de stiinte umaniste.
Sunt eligibili pentru aplicarea la acest program studentii care au obtinut o diploma de licenta cu subiectul principal in lingvistica si o alta disciplina secundara, sau cei care au obtinut o diploma de licenta cu subiectul principal in alt domeniu si cu subiect suplimentar in Lingvistica.
Mai multe detalii despre program (in limba engleza) gasiti aici.
Pentru a aplica la acest program, candidatii sunt rugati sa trimita un e-mail la info@iec.ro cu informatiile mentionate aici. In urma solicitarii, veti fi preluati de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Page updated 25 OCT 2017