Aarhus University - Faculty of Arts
Prezentarea programului
Intrebarile principale la care isi propune sa obtina raspunsuri acest program de master sunt Cum au luat nastere cele trei mari religii: Iudaismul, Crestinismul si Islamul? sau Care a fost efectul interactiunii dintre cele trei religii asupra modelarii si structurii actuale a Europei din punct de vedere cultural si social?
Pana in prezent, cele trei religii au fost studiate in general separat, dar scopul acestui program este de a le analiza comparativ incepand cu momentele lor de formare si utilizand o mare varietate de abordari, inclusiv din punct de vedere istoric, filologic, literar si social. In urma absolvirii exista ca posibilitati de cariera domeniul cercetarii, educatiei sau al diferitelor organizatii si institutii care pun accent pe cunostintele despre religie.
Programul este oferit in colaborare cu universitatile din Aarhus, Bergen, Copenhagen, Helsinki, Lund si Oslo, iar cursurile se tin in diferite locatii. Sunt eligibili studentii care au o diploma de licenta in Arheologie Clasica, Limbi Clasice, Istorie (Istoria Religiilor) sau Teologie.
Mai multe detalii despre program (in limba engleza) gasiti aici.
Pentru a aplica la acest program, candidatii sunt rugati sa trimita un e-mail la info@iec.ro cu informatiile mentionate aici. In urma solicitarii, veti fi preluati de un consilier educational care va va oferi tot sprijinul necesar in realizarea dosarului si trimiterea aplicatiei la universitate.
Page updated 25 OCT 2017